5 ajťáckých rad pro bezpečné cestování

Chystáte se na dovolenou – ať už s počítačem, nebo bez něj? Přečtete si pět varování, se kterými si ohlídáte osobní data před hackery. Třeba vám zachrání vlastní digitální identitu!

Zabezpečte zařízení, která si berete s sebou

Před několika lety jedna studie spočítala, že na amerických letištích se každý týden ztratí 12 000 notebooků.

Přijde vám to jako neuvěřitelné číslo? Počítala totiž i se situacemi, kdy si někdo omylem vzal po rentgenové kontrole cizí notebook a po chvilce ho vrátil.

Jenže pro zcizení osobních dat taková chvilka stačí. Nastavte si proto automatické zamykánípo co nejkratší době nečinnosti a zvolte si co nejobtížnější heslo. Nezapomeňte, že s každým znakem se šance hackera na jeho prolomení zmenšuje o řád!

Zašifrujte svůj notebook

Pokud má někdo cizí přístup k disku na nezašifrovaném notebooku, má přístup ke všem jeho datům. Proto mějte svůj notebook zašifrovaný, např. pomocí Bitlockeru, který je součástí většiny Windows systémů nebo pomocí VeraCryptu.

Před cestou také aktualizujte antivirus včetně dodatečných ochran a operační systém na nejnovější verzi. Zastaralé verze často obsahují mezery, kterými se může hacker snadno protáhnout. Dále si zkontrolujte, že máte stoprocentně funkční firewall.

Pozor na veřejné počítače

Počítač může být infikován škodlivým programem, kterému se říká keylogger. Ten dovede zaznamenávat veškeré informace napsané na klávesnici. Přitom to při běžné práci nemáte šanci poznat.

Představte si, že zanedbanému, ale funkčnímu počítači v hotelu nevědomky odevzdáte hesla do vašich účtů nebo internetového bankovnictví. Dejte si pozor obzvlášť na počítače bez nainstalovaného nebo aktualizovaného antiviru.

Nevěřte každé Wi-Fi síti

Veřejně přístupné sítě, které nevyžadují znalost hesla, mohou být skrytou pastí na nezkušené počítačové uživatele. Stačí pár jednoduchých programů a hacker se dostane do vašeho systému. Sítě zabezpečené na heslo také nejsou záruka bezpečí.

Nejzranitelnější jsou Wi-Fi uzamčené protokolem WEP. Ten se naštěstí už většinou nepoužívá. Nahradil bezpečnější protokol WPA2. Přesto je nejjistější vůbec nespoléhat na Wi-Fi a používat mobilní internet. Pokud nechcete riskovat, kupte si v zahraničí datovou SIM kartu. Více o napadení přes Wi-Fi si přečtěte tady.

Pokud i přesto chcete využívat free Wi-Fi, nejlepší způsob je mít bezpečnostní aplikaci, která komunikaci na Wi-Fi zašifruje a ochrání před hackery. My u nás používáme Symantec Endpoint Protection Cloud.

Opatrně s hotspoty

Je ještě větší riziko, než jsou nezabezpečené Wi-Fi sítě?

Ano. Falešné hotspoty.

Pokud v hotelu naleznete více připojení s názvy jako HotelWifi, FreeHotel a Guest_Internet, zeptejte se na recepci, ke kterému z nich se můžete bezpečně připojit. Další sítě mohou patřit hackerovi. Tím, že se na ně zkusmo připojíte, se můžete extrémně snadno vystavit riziku, aniž by sám hacker musel k získání vašich dat vynaložit jakékoli úsilí.

Pokud chcete mít jistotu, používejte aplikaci Symantec Endpoint Protection Cloud. Ta ochrání vaše připojení, komunikaci a má pod palcem i další kyber hrozby.

Zálohujte si důležitá data

Nikdy nevíte, co vás čeká po návratu nebo v průběhu dovolené. A ačkoli vám nepřejeme nic zlého, vy sami byste měli raději myslet na to nejhorší. Třeba že vaši dovolenou využije jako záminku k návštěvě zloděj, nebo že vás vytopí soused.

Zálohujte si proto ještě před cestou klíčová osobní nebo pracovní data na cloudové úložiště. Nezapomeňte na důležité cestovní doklady, jako jsou letenky nebo víza. Když je během cesty ztratíte, můžete si je díky cloudu odkudkoli stáhnout.

Méně důležité soubory, jako jsou fotky nebo hudba, si zálohujte také. Pokud se nevejdou na cloud, nahrajte je třeba na flashku, kterou uložíte na bezpečné místo.

Věříme, že díky těmto radám bude vaše cestování bezpečnější.

Chcete se chovat bezpečně nejen při vašich cestách?

Stáhněte si BEZPEČNOSTNÍ DESATERO

Je to šikovný tahák, který vám ukáže, na co si dát pozor a čemu se vyvarovat, když jste připojení k internetu. Vaše soukromí i váš bankovní účet tak zůstanou v bezpečí.

člen představenstva MENZO, a.s.
Komentáře
  1. dennykol napsal:

    To s těmi hotspoty zní vážně, proto využívám mobilní internet na cestách. A teď když v EU zrušili rouming, tak ho využívám ještě více 🙂

Komentáře nejsou povoleny.