Bitcoin a ti druzí: K čemu slouží kryptoměna?

logo bitcoinu na minci na pozadí z tištěných spojů

Kryptoměny jsou fenomén, který nelze přehlížet. Znáte je jen z novin nebo vyprávění?  Ve zkratce vám proto popíšeme, jakou mají cenu a jak fungují. Také vás ale musíme upozornit, že pro vás mohou představovat i bezpečnostní riziko.

O virtuální měně jménem Bitcoin se hovoří už spoustu let. Vždy se o něm ale mluvilo jen jako o kuriozitě nebo pankáčské alternativě klasických peněz, s níž můžete platit třeba v Alze, stáncích s novinami Geco nebo v některých kavárnách.

Bitcoinová horečka

V posledních několika měsících se ale diskuze o Bitcoinech dostala do mnohem serióznější roviny. Hodnota nezávislé měny začala prudce stoupat a investoři, obchodníci a bohužel také zlatokopové z celého světa k ní obrátili svoji pozornost.

Například v prosinci loňského roku činila hodnota Bitcoinu na jedné z burz více než 18 000 dolarů. Jeho cena tak za rok vzrostla dvacetinásobně. Dnes už sice bitcoinová bublina trochu splaskla, stále si ale drží několikanásobně vyšší cenu než třeba v roce 2016.

Bitcoin je zcela nezávislá měna, která není krytá zlatem ani propojená s žádným státem. Jeho hodnota se odvíjí pouze od nabídky a poptávky. Na druhou stranu například Německo ho uznalo za oficiální virtuální měnu a zisky z něj daní (Spojené státy dokonce daní jakoukoli bitcoinovou transakci).

Zároveň jde o decentralizovanou měnu, takže Bitcoiny nemůže vydávat, řídit nebo ovlivňovat žádný jednotlivec. Dokonce se dodnes ani neví, kdo stál za jeho vznikem. Nové peníze vznikají díky těžařům, kteří se zapojují do jeho systému a pomocí unikátního hardwaru a programů přispívají k provozu celého kryptokolosu.

Jak kryptoměna vzniká a co přesně znamená těžba?

Kryptoměny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické rovnice. Za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství kryptoměny. Tomuto procesu se říká těžba. Po vytěžení je konkrétní suma převedena na konkrétní adresu majitele kryptoměny v podobě číselného kódu. Každá „mince“ je tedy unikátní a nezaměnitelná.

Kryptoměna neznamená jen Bitcoin

Přestože ještě před pěti lety pokrýval Bitcoin zhruba 95 procent trhu s kryptoměnami, s rostoucí popularitou se objevila i jeho konkurence. V současnosti nejoblíbenější alternativou Bitcoinu je Ethereum. Vyniká hlavně svou rychlostí, a to jak těžby, tak samotných transakcí.

Dynamicky rostoucí kryptoměnu pak představuje Ripple XRP. Není decentralizovaný – provozuje ho právě kalifornská firma Ripple. Každý ze systémů má svá specifika a výhody. Hledání alternativy k Bitcoinu je zatím v plenkách, takže je zatím příliš brzy na to říci, který se prosadí. To se ukáže teprve během následujících několika let.

Pozor na hackery a podvodníky!

Bohužel ne vždy jsou praktiky bictoinových těžařů tak úplně férové. Zlatokopové jsou schopni využít jakoukoli příležitost, aby se mohli obohatit na úkor nic nevědoucích obětí. Těžba bitcoinů je přitom jeden z nejatraktivnějších způsobů snadného výdělku.

Stačí se přihlásit na webovou stránku, která skrytě obsahuje kód pro těžbu, a váš počítač už bere do ruky krumpáč. Vy se přitom stáváte nejen obětí podvodu, ale ještě se divíte, proč váš počítač a internet běží najednou pomaleji. Neběží – těží.

Samostatný případ pak představují hackeři, kteří využívají k těžbě Bitcoinů výkonné firemní sítě. Podle nejnovějších zpráv nedávno napadli hackeři za účelem těžby kryptoměn více než 400 000 počítačů. Nedávno také zaútočili na výrobce elektromobilů Tesla a na několik menších firem v Evropě.

Problematice podvodů s kryptoměnami a rizikům, která mohou nepoctiví těžaři představovat pro vaše podnikání, se věnujeme hned v následujícím článku na našem blogu.

Prozradíme vám taktiky, triky a metody, které používají. Také se můžete těšit na praktické a osvědčené rady, jak před bitcoinovými hackery ubránit váš soukromý počítač i servery ve firmě. Tak pokračujte ve čtení.

člen představenstva MENZO, a.s.
Komentáře