Nikdo z nás není neomylný. I když si dáváte pozor:
může se stát, že hrozbu neodhalíte včas. No a co pak s tím?
Nejčastěji hackeři napadají účty Facebooku, Instagramu nebo e-mailu. Přes ně se pak mohou dostat až k vašemu bankovnímu účtu.
Jak poznáte, že vám někdo hacknul účet?
Docela jednoduše.
Horší varianta je, že se nebudete moct přihlásit ke svému účtu.
Nebo v lepším případě zjistíte, že se vaším jménem „jenom“ rozesílá spam nebo se zveřejňují příspěvky, které jste nepsali vy.
Určitě souhlasíte, že ani jedna možnost není příjemná.
Co dělat, když se stanete obětí hackera?
V případě, že někdo vystupuje pod vaší identitou:
1.IHNED SI ZMĚŇTE SI HESLO
Když zjistíte, že se na vašem účtu děje něco divného (cokoliv), okamžitě si změňte heslo. Zároveň se ujistěte, že nové heslo je jedinečné a dostatečně bezpečné. Raději změňte i heslo k e-mailu, na který je účet vázaný.
2. ODSTRAŇTE APLIKACE NAVÁZANÉ NA VÁŠ PROFIL
Na sociálních sítích odstraňte autentizaci všech aplikací, které neznáte nebo nepoužíváte. Často je to možnost „přihlásit se přes Facebook“ a pod. Možná jste si některé aplikace stáhli a propojili a už o tom ani nevíte.
Jak na to?
Odebrání aplikací na Facebooku:
a) Zvolte možnost Nastavení
Určitě už jste ho někde použili. Třeba při platbě kartou online (pokud ho máte nastavené). Než platbu odešlete, musíte platbu potvrdit SMS kódem.
Většina sociálních sítí dnes už dvoufázové ověření podporuje. Znamená to, že pro přístup k vašemu účtu potřebujete heslo a číslo vygenerované vaším zařízením, nejčastěji telefonem. Díky tomu je téměř nemožné, aby váš účet někdo napadl.
Zabezpečte svůj Facebookový účet, než se na něj „někdo podívá“.
RADA NA ZÁVĚR
Používejte pro každý účet vždy jiné heslo. Pokud se útočník dostane na váš jeden účet, nebude pro něj tak snadné získat přístup i k vašim dalším účtům.
O čem bude pokračování?
Co dělat, když vám někdo ukradne přístupy k účtu a vy se na něj už nepřihlásíte? A dá se v tomto případě vůbec něco dělat? Těšte se na příště.