Jak ochránit firemní know-how?

Ochrana dat, IT bezpečnost a podnikání člověk píšící na notebooku

Co všechno budete muset řešit na cestě zvané podnikání? Je ta cesta pořád stejná, nebo se v čase mění? Když už změny přijdou, jak na ně zareagovat? O tom je dnešní článek.

Začneme trochu obecně. Když se rozhodnete podnikat, počítejte s tím, že budete muset:

  • zvažovat investice (do čeho investujete své peníze a kde je vezmete),
  • řídit rizika, tedy nejisté výsledky (ať už ve formě příležitostí nebo hrozeb).

Investice se mění s tím, jak firma roste.

Přesto mají jednu věc společnou – za každou investicí leží odpověď na otázku „co mi tyto peníze přinesou“? Možná vám něco říká zkratka ROI (Return On Investments, tedy návratnost investic).

1) Investujete přímo

V takových případech se jedná o náklady, kdy je za nimi vidina přímého zisku od zákazníků. Takové investice vidíme jako PŘÍLEŽITOSTI.

Zaplatíte reklamu a přivedete nové zákazníky nebo aktivujte ty, kteří u vás nakoupili v minulosti. Vytvoříte nový produkt a jeho prodejem zaplatíte fázi vývoje a vytvoříte zisk. Koupíte stroje, abyste vyráběli efektivněji a zvýšili zisk z prodaného kusu, atp.

2) Investujete nepřímo

Tímto typem investic se chráníte před dopadem hrozeb a SNIŽUJEME RIZIKA.

Asi nejjednodušším příkladem je pojištění, které pravidelně platíte a doufáte, že se vám reálně nikdy nic nestane. Podobné je to s investicemi do vzhledu kanceláří a zaměstnaneckých benefitů, které mají za cíl snížit fluktuaci zaměstnanců (a tím ušetřit nemalé peníze v budoucnu).

Jednoznačnou investicí do bezpečnosti je zámek a alarm v kancelářích a na budovách (někde napojený na pult centrální ochrany). Tady je to podobné jako s pojištěním – opět doufáte, že je nebudete nikdy potřebovat.

Investujte do ochrany „toho cenného“

Určitě i v soukromí chráníte to cenné, co máte – svůj majetek a spolu s ním také své soukromí.

Kdo si váží soukromí, ten si jej chrání.
Údajně nejhorší na vyloupení bytu nebo domu není ztráta peněz nebo šperků, ale pocit, že náš dům někdo pošpinil, zneuctil, protože se dotýkal toho, co je nám milé.

V dnešní době už není „to cenné“ pouze ve strojích a zařízení. To cenné (hodno ochrany) se skrývá v počítačích a mobilech.

Co by měl chránit každý podnikatel?

  • Své finanční údaje, protože pokud je budete mít nekompletní nebo nepřesné, tak vás „sežere“ finanční úřad.
  • Osobní údaje, protože mít kontrolu a platit pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů je naprosto zbytečné.
  • Citlivé informace, jako je výše mzdy jednotlivých zaměstnanců (proto, aby vám ve firmě nevznikaly zbytečné rozbroje, které vedou ke snížení efektivity zaměstnanců nebo k jejich fluktuaci. A to všechno vás stojí peníze).
  • Seznamy zákazníků včetně jejich nákupní historie (tj. zlato každého podniku).
  • Počítače a mobily proto, abyste měli informace dostupné vždy, když je potřebujete. S vědomím, že jsou tyto informace přesné a že je vidíte jenom vy.

Investice do pokrytí rizik rostou s růstem firmy.

Recepční, trezory, ochrana objektu, čipy na vstup namísto klíčů, to všechno jsou investice, které se objevují postupně. Stejným způsobem má v každé organizaci růst také ochrana počítačů, mobilů a serverů – přiměřeně velikosti firmy a jejím potřebám.

Inspirujte se projektem Bezpečná firma

Bezpečná firma je návod, který vám pomůže s plánováním investic do zabezpečení dat a zařízení, na která svá data ukládáte. S růstem vaší firmy se násobí množství dat, které je nezbytné chránit a zároveň roste množství zařízení, které k těmto datům přistupují.

Bezpečná firma je plán rozvoje, který vám zajistí, aby byla vaše firma adekvátně chráněná před:

  • provozními výpadky (tj. stav, kdy vám nefungují počítače, nejdou služby na internetu nebo máte nedostupná data, když je zrovna potřebujete),
  • ztrátou dat (a tím i porušením GDPR),
  • zpřístupněním dat nežádoucím lidem (kteří by k nim přístup mít neměli).

Bezpečná firma je způsob, jak se můžete soustředit na své podnikání bez obav z toho, že by vás IT technologie brzdily.

Pomocí jednotlivých kroků Bezpečné firmy zajistíte svému podniku plynulé fungování vašeho IT. Přiměřeně velikosti vaší společnosti a vašim potřebám. Od malých a středních podniků až po ty velké.

Toto jsou kroky, které by měla projít každá firma, která si chce zachovat plynulý provoz. Firma, která se chce spolehnout na to, že svou práci předává včas a v odpovídající kvalitě.

Taková společnost se kromě zaměstnanců musí spolehnout i na systémy a zařízení, která používá. V tom vám koncept Bezpečné firmy pomůže. Respektuje totiž, kde se právě nacházíte a doplní to, co už reálně využíváte.

Naše doporučení je: Nečekejte, až se něco stane.
Prevence je lepší než léčba. Začněte proto chránit své podnikání a své know-how hned. Pomůže vám s tím e-book, který jsme pro vás vytvořili.

Stáhněte si zdarma e-book
5 ZÁKLADNÍCH KROKŮ, JAK CHRÁNIT SVŮJ BYZNYS.

5 kroků, jak chránit svůj byznys

Hned po jeho přečtení budete schopni nastavit a zavést minimální kroky, které zvýší vaši IT bezpečnost a ochrání vaše podnikání.

Táta a nadšenec. Pokud se nevěnuje informační bezpečnosti a IT bezpečnosti v práci, nejspíš ho najdete doma s rodinou. K IT bezpečnosti se dostal náhodou v roce 2010, od té doby se systematicky vzdělává a hledá nové podněty pro zlepšení zabezpečení zákazníků. Rád popularizuje kybernetickou bezpečnost na konferencích. Ve zbytcích volného času pomýšlí na Ironmana.
Komentáře