Může se to stát i vám: Proč hackeři útočí na domácí PC?

muž skloněný nad počítačem se drží za hlavu

Věříte, že v době velkých dat si vašeho osobního počítače hacker nevšimne?

Pak vás musíme zklamat. Není to pravda. Čísla hovoří jasně a nekompromisně. Útok hackera vás může během chvilky připravit o data, peníze i o soukromí.

Na našem blogu se věnujeme zejména otázce zabezpečení a ochrany dat ve firmách. Je pravda, že hackeři v posledních letech obrátili zrak zejména na citlivá data ukrytá na serverech větších i menších společností. To ale neznamená, že nezaútočí na váš osobní počítač.

Sedm minut do útoku

V žádném případě nespoléhejte na to, že v obrovském světě internetu si vás hacker nevšimne. Na síti se neschováte jako v ulicích velkoměsta. Hackeři využívají automatické nástroje, které neustále pročesávají síť.

Zkoumají najednou tisíce počítačů a hledají v nich bezpečnostní slabiny. Jakmile nějakou skulinu skutečně zaregistrují, okamžitě ji využijí. Uznávaní britští vývojáři antiviru BullGuard dokonce zjistili, že když se připojíte k internetu s nezabezpečeným počítačem, dočkáte se prvního napadení za pouhých sedm minut!

Vytunelovat jde i online hra

I v případě, že podnikáte, nejspíš nemáte ve svém vlastním počítači databázi osobních údajů desítek tisíc klientů a rozsáhlé účetní informace. Něco se ale přeci jen najde – třeba přihlašovací údaje do bankovnictví a podrobnosti o vaší kartě (uložené v prohlížeči pro snazší platby). Hackeři také mohou obchodovat s vaším digitálním majetkem, například pokud hrajete online hry.

Na první pohled to zní trochu úsměvně, ale ve skutečnosti se v obchodech s herními postavami a výbavou točí miliony dolarů. Ostatně vývojáři World of Warcraft, jedné z nejpopulárnějších online her všech dob, mají přímo postup a oddělení pro řešení obnovy účtů, které někdo zcizil nebo se do nich vloupal.

Armáda zombie počítačů

Hackeři mají celou řadu dalších záminek, proč napadnout špatně chráněné domácí počítače. Mohou je například proměnit v zombie. To je specialita hackerů, kteří chystají soustředěný útok na nějaký velký server. Nebo např. chtějí přetížit a zablokovat určitou webovou stránku.
pomocí obrovského množství přístupů najednou.

Při přípravě útoku infikují právě domácí počítače kódem, který jim umožní na povel poslouchat jejich vzdálené příkazy. Když pak dojde k útoku, stane se i váš notebook nebo PC jednotkou v armádě zombie počítačů.

Může to vypadat tak, že spam se rozešle z vaší adresy všem vašim kontaktům. To pak může nepříjemně pošramotit vaši pověst.

Vydírání bez únosce

V neposlední řadě vás mohou hackeři díky přístupu k vašim datům vydírat. Vaše data asi nezpeněží na černém trhu tak tučně, jako v případě útoků na velké firmy. To si vynahradí počtem útoků – díky koordinovaným útokům na velkou řadu počítačů zároveň si také přijdou na své.

Jak to dělají?

Běžně například zakódují a uzamknou vaše data. Pokud jim za ně nepošlete výpalné, přijdete o ně. To může představovat zásadní problém ve chvíli, kdy jste třeba drobný podnikatel a v počítači ukládáte veškerá firemní data a svou práci.

Kromě toho je stále populárnější tajné nahrávání záběrů z webkamery. Zde je ale na rozdíl od ostatních situací, které jsme popsali, ochrana snadná – stačí ji přelepit nebo si pořídit za pár korun speciální vysouvací krytku.

Kdo je připraven není překvapen

Chraňte se kvalitním antivirem a přidejte k němu i ochranu komunikace. My ve firmě používáme a máme ověřený Symantec Endpoint Protection Cloud.

Vytvoří pro vaši komunikaci ochranou bublinu, do které vpustí je to, co projde přes firewall. Je vhodný pro počítače, notebooky, tablety i telefony.

Začněte se chránit ještě dnes. Řešení je jednoduché. Zjistěte víc o Symantec Protection Cloud.

Táta a nadšenec. Pokud se nevěnuje informační bezpečnosti a IT bezpečnosti v práci, nejspíš ho najdete doma s rodinou. K IT bezpečnosti se dostal náhodou v roce 2010, od té doby se systematicky vzdělává a hledá nové podněty pro zlepšení zabezpečení zákazníků. Rád popularizuje kybernetickou bezpečnost na konferencích. Ve zbytcích volného času pomýšlí na Ironmana.
Komentáře