Může se to stát i vám: Proč hackeři útočí na domácí PC?

Věříte, že v době velkých dat si vašeho osobního počítače hacker nevšimne? Není to pravda. Čísla hovoří jasně a nekompromisně. Útok hackera vás může během chvilky připravit o data, peníze i o soukromí.

Na našem blogu se věnujeme zejména otázce zabezpečení a ochrany dat ve firmách. Je pravda, že hackeři v posledních letech obrátili zrak zejména na citlivá data ukrytá na serverech větších i menších společností. To ale neznamená, že nezaútočí na váš osobní počítač.

Sedm minut do útoku

V žádném případě nespoléhejte na to, že v obrovském světě internetu si vás hacker nevšimne. Na síti se neschováte jako v ulicích velkoměsta. Hackeři využívají automatické nástroje, které neustále pročesávají síť.

Zkoumají najednou tisíce počítačů a hledají v nich bezpečnostní slabiny. Jakmile nějakou skulinu skutečně zaregistrují, okamžitě ji zneužijí. Uznávaní britští vývojáři antiviru BullGuard dokonce zjistili, že když se připojíte k internetu s nezabezpečeným počítačem, dočkáte se prvního napadení za pouhých sedm minut!

Vytunelovat jde i online hra

I když třeba podnikáte, nejspíš nemáte ve svém počítači databáze osobních údajů desítek tisíc klientů a rozsáhlé účetní informace. Něco se ale přeci jen najde – třeba přihlašovací údaje do bankovnictví a podrobnosti o vaší kartě. Hackeři také mohou obchodovat s vaším digitálním majetkem, například pokud hrajete online hry.

Na první pohled to zní trochu úsměvně, ve skutečnosti se ale v obchodech s herními postavami a výbavou točí miliony dolarů. Ostatně vývojáři World of Warcraft, jedné z nejpopulárnějších online her všech dob, mají přímo postup a oddělení pro řešení obnovy účtů, které někdo zcizil nebo se do nich vloupal.

Armáda zombie počítačů

Hackeři mají celou řadu dalších záminek, proč napadnout špatně chráněné domácí počítače. Mohou je například proměnit v zombie. To je specialita hackerů, kteří chystají soustředěný útok na nějaký velký server nebo chtějí pomocí obrovského množství přístupů najednou přetížit a zablokovat určitou webovou stránku.

Při přípravě útoku infikují právě domácí počítače kódem, který jim umožní na povel poslouchat jejich vzdálené příkazy. Když pak dojde k útoku, stane se i váš notebook nebo PC jednotkou v armádě zombie počítačů.

Podobně hackeři využívají osobní počítače jako kanál pro přeposílání spamu, virů a phishingových podvodů. To může pěkně zavařit třeba živnostníkům, řemeslníkům nebo freelancerům, kteří mají soukromý počítač i k práci.

Spam, který se rozešle z jejich adresy všem kontaktů, může nepříjemně pošramotit jejich pověst. Pokud vás zajímá, jak takové podvody fungují a jak se před nimi bránit, přečtěte si o nich na našem blogu.

Vydírání bez únosce

V neposlední řadě vás mohou hackeři díky přístupu k vašim datům vydírat. Možná je sice tučně nezpeněží na černém trhu jako v případě útoků na velké firmy, ale díky koordinovaným útokům na velkou řadu počítačů zároveň si také přijdou na své.

Jak to dělají?

Běžně například zakódují a uzamknou vaše data. Pokud jim za ně nepošlete výpalné, přijdete o ně. To může představovat zásadní problém ve chvíli, kdy jste třeba drobný podnikatel a v počítači ukládáte veškerá firemní data.

Kromě toho je stále populárnější tajné nahrávání záběrů z webkamery. Zde je ale na rozdíl od ostatních situací, které jsme popsali, ochrana snadná – stačí ji přelepit nebo si pořídit za pár korun speciální vysouvací krytku.

Chraňte se kvalitním antivirem a přidejte k němu i ochranu komunikace. Bezpečnostní štít vytvoří pro vaši komunikaci ochranou bublinu, do které vpustí je to, co projde přes firewall.

člen představenstva MENZO, a.s.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů