Nepodceňujte mobilní ochranu. Jak zabezpečit data v telefonu?

Na počítači byste nedali bez antiviru ani ránu, je to tak? Přitom mobily nechává většina uživatelů zcela bez ochrany. Telefon tak může pro hackera představovat otevřené dveře k osobním i citlivým firemním datům.

V předloňském roce byl operační systém Android podle statistiky CVE Details vyhlášen jako nejzranitelnější program na světě. Loni dokonce počet trhlin, které ohrožují jeho bezpečnost, ještě narostl. Pokud se podíváme na odlišný průzkum mezi zaměstnanci společností, zjistíme, že bezmála polovina z nich buď zažila mobilní kyberútok, nebo takovou možnost alespoň připouští. Dvě třetiny z nich pak nevěří, že jejich ochrana dovede útoku na mobil zabránit.

Pozor na staré Androidy!

Naše smartphony jsou zkrátka dvousečná zbraň. Na jednu stranu je úžasné, že s nimi můžeme ovládat už téměř cokoli – na druhou stanu bohužel také platí, že se ke všemu dostane i hacker. A někdy to má opravdu snadné. U mobilů s Androidem je jeden ze základních problémů zastaralost systému. Výrobcům trvá většinou několik měsíců, než svým modelům zpřístupní nějakou důležitou aktualizaci.

S tím souvisí i rozšířenost starších verzí Androidu v obchodech. Přestože už je na trhu už několik měsíců verze 8.0 Oreo, stále je v prodeji velká řádka mobilů běžících na páté generaci Lollipop. U ní přitom proběhla poslední aktualizace před více než rokem a půl. Proto až si budete kupovat nový mobil, nevybírejte jen podle velikosti paměti a rozlišení foťáku. Jedno ze základních kritérií by měl být právě co nejnovější operační systém.

Co vám hrozí a kdo vás ochrání?

Hacker může zneužít váš mobilní telefon hned několika způsoby. Ten, který každému přijde na mysl asi jako první, je malware. Tedy škodlivý program, který může například poškodit data nebo sledovat vaši činnost. Do mobilu se vám může dostat buď skrze navštívení nevhodné webové stránky nebo tím, že si do něj zkopírujete infikovaná data třeba společně s hudbou či pracovními dokumenty z počítače.

Další hrozbu představuje phishing. To je podvodná technika, o které jsme psali nedávno na našem blogu. Neobsahuje sice škodlivé soubory, ale může vás přelstít a donutit, abyste hackerovi dobrovolně odevzdali vaše osobní údaje. Jak to funguje? Až příliš jednoduše. Hacker prostě vytvoří věrnou kopii mailu třeba od banky, služby satelitní televize nebo platební brány a požádá vás o doplnění osobních informací za smyšleným účelem. Mail pak rozešle desítkám či stovkám tisícům lidem a zkouší, která ryba se na háček chytí. Proto právě phishing.

Chcete se podobným problémům vyhnout? Nejjednodušší řešení je nainstalovat si do mobilu antivirovou aplikaci. Vlastní verzi pro smartphony vyvíjí většina velkých firem jako Avast, Kaspersky nebo třeba Norton. Kromě ochrany před hackerskými útoky vám navíc mohou pomoci i v případě, že vám mobil někdo ukradne. Nabízí totiž možnost vzdáleně sledovat pozici přístroje pomocí GPS nebo funkci, která ho pomocí unikátní SMS zprávy odeslané z jiného mobilu zablokuje. Je ale možné, že si budete muset pro využití těchto služeb zakoupit prémiovou verzi.

Plnohodnotné řešení pro firmy

Co dělat v případě, že chcete chránit nikoli jen svůj vlastní mobil a osobní data – třeba když podnikáte a vaši zaměstnanci mají na služebních telefonech uložené přístupy na firemní servery, k účetnictví a podobně? Pak už je třeba zvolit komplexnější řešení. My v Menzo máme výbornou zkušenost s produktem Check Point Capsule. Umožní vám chránit vaše mobilní zařízení před únikem dat nebo zanesení škodlivého kódu do vaší sítě, a to kdekoli a odkudkoli. Při firemní komunikaci pak veškerá data zahesluje, aby je nemohl po cestě nikdo sledovat. V neposlední řadě si také dovede poradit se situací, kdy používá zaměstnanec mobil k pracovním i soukromým účelům.

Právě firmy a jejich cenná data jsou dnes nejčastější terč kyberútoků. A není divu. Zloděj jde vždycky tam, kde ví, že toho nakrade nejvíc a bez práce. Nedovolte, aby se dostal do vaší firmy jen kvůli tomu, že jeden zaměstnanec někam omylem klikne nebo si zvolí jako heslo do firemní sítě svoje křestní jméno.

 

Nepodceňujte mobilní bezpečnost. Rádi vám poradíme, jak ji co nejlépe vyřešit. Napište nám nebo zavolejte.

člen představenstva MENZO, a.s.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • V CyberCafé se dozvíte:

  Aktuality a tipy z IT bezpečnosti a to, co společnosti řeší nejvíce. Nechte se inspirovat našimi články. Přejeme příjemné čtení.
  Chcete si tu přečíst „vlastní téma“? Napište nám, zpracujeme ho pro vás.

 • Co vás zajímá?
 • TEST: MÁ U VÁS HACKER ŠANCI?

  Odpovězte na 13 otázek o IT bezpečnosti a uvidíte, jestli dáváte hackerům šanci.

 • MENZO, a.s.
  Pojďme dělat securitu společně. IT bezpečnost není o jednorázové akci, je potřeba ji vystavět od základů. Je pro nás důležité, abyste porozuměli tomu, co a proč máte aplikovat. Chceme být vaším partnerem na poli bezpečnosti.

 • Nejčtenější příspěvky
 • CHCETE VĚDĚT O NOVÝCH ČLÁNCÍCH?

  Zadejte prosím e-mail, na který vám mají chodit.