Potřebuje řešit kyberbezpečnost i moje firma?

Podnikáte a přemýšlíte nad tím, zda se vám vyplatí investovat do digitálního zabezpečení vašeho byznysu? Aktuální průzkumy a expertní posudky jasně ukazují, že to nebudou vyhozené peníze.

Cybersecurity Ventures, jedna z nejvýznamnějších světových organizací zkoumajících online bezpečnost a kriminalitu, odhaduje, že v roce 2021 bude náhrada škod za kyberútoky stát podnikatele zhruba 6 bilionů dolarů ročně. Ano, čtete správně. Bilionů. Mimo to upozorňuje, že do pěti let budou personalisté do firem poptávat trojnásobné množství specialistů na digitální bezpečnost.

Ostatně i americký prezident v loňském roce vydal výkonné nařízení, které má za cíl zlepšit kyberbezpečnost amerických úřadů a infrastruktury státních počítačových sítí. Důvodem je právě neustále rostoucí riziko útoku hackerů, na něž je třeba bez prodlení reagovat.

Největší slabina kyber bezpečnosti? Zaměstnanci

Kdo může stát za takovým incidentem? Nejčastěji bohužel bezpečnostní riziko vzniká přímo ve firmě. A nemusí za tím být ani špatný úmysl, ale třeba jen nepozornost nebo neznalost bezpečné práce s počítačem a internetem.

Jako důkaz vám můžeme nabídnout aktuální průzkum globální poradenské společnosti PwC. Ta posbírala informace od bezmála 10 000 manažerů a ředitelů ve 122 zemích světa, kteří podnikají v 75 různých sférách obchodu.

Výsledek průzkumu odhaluje, že nejčastěji stojí za bezpečnostními problémy stávající zaměstnanci firmy. Až poté následují bývalí zaměstnanci, hackeři, konkurence a nakonec spolupracovníci, jako jsou například konzultanti, externisté nebo freelanceři.

To platí i pro malé a střední firmy

Na mušce hackerů navíc nejsou už jen velké společnosti. Ty se ve většině případů poučily ze svých chyb, které je stály i stovky milionů dolarů a věnují se jak zabezpečení svých dat, tak vzdělávání zaměstnanců – aby si uměli ohlídat svěřené přihlašovací údaje.

V posledních letech se proto hackeři zaměřili na menší firmy. Není to sice taková výzva jako probourat se třeba do interních sítí Walmartu, Yahoo nebo eBay, ale je to zpravidla mnohem snazší a hackerovi to může stále přinést slušný zisk.

Například stačí, aby se nevítaný návštěvník dostal do e-mailové databáze vašich klientů, a může začít předstírat, že s nimi jedná pod vaším jménem. Jde o běžně používanou praktiku jménem phishing. Už jsme na ni upozorňovali i na našem blogu.

Řada nezkušených nebo nepozorných uživatelů, která je zvyklá dostávat e-maily od vaší společnosti, nebude hledat nejasnosti ve sdělení od hackerů. Na jejich výzvu pod vaší hlavičkou tak klidně vyplní i další osobní údaje. Třeba tak se můžete snadno stát součástí rozsáhlého útoku a odnese to mimo jiné i stabilita a dobrá pověst vaší firmy.

Klíčové je nepodceňovat riziko

Nečekejte proto na chvíli, kdy se dostanete do podobného průšvihu. Právě takové společnosti jsou nejviditelnějším terčem útoku. Je to stejné, jako byste si nechávali v noci odemčený obchod. Těžko se pak můžete divit, že si zloději v celé čtvrti vytipovali k loupeži právě ten váš.

Ve firmách s větším počtem zaměstnanců je pak důležité, aby našel společnou řeč management a IT oddělení. Bez jejich spolupráce nelze budovat kvalitní kybernetické zabezpečení. Zároveň by byla škoda, aby bezpečnost celé společnosti ztroskotala na špatné komunikaci mezi odděleními. Velcí hráči na poli byznysu už to pochopili. Teď je načase, aby si svou zranitelnost v síti uvědomili i ti menší. A to nejlépe dříve, než bude pozdě!

Nejjednodušší krok, jak s bezpečností začít, je její otestování.

Zjistěte, jak náročné by bylo nabourat se na váš web nebo prolomit vaši Wi-Fi.

Vyzkoušejte Security CheckUp. Díky němu zjistíte, tak na tom jsou vaše podnikové systémy, sítě, aplikace a pod. Reálně uvidíte, kde jsou vaše slabiny.

Dostanete do ruky seznam rizik, která ohrožují vaši firmu. Spolu s ním dostanete i návrh nápravných opatření, včetně odhadu pracnosti a nákladů.

Buďte před hackery o krok napřed a kontaktujte nás.

člen představenstva MENZO, a.s.
Komentáře