Proč se chránit mimo firemní síť?

Antivirus je mrtvý. To prohlásil už před čtyřmi lety Brian Dye, top manažer americké společnosti Symantec. Ta přitom vyvíjí jeden z nejúspěšnějších antivirových programů Norton. Říkáte si, proč by si takovými slovy pod sebou podřezával větev?

Tradiční antivirus zkrátka není dobrý ochránce. Můžete si ho představit jako celníka na mexicko-americké hranici v době kovbojů. Na zdi má sice plakát s podobiznou padoucha, kterého nesmí pustit za závoru, ovšem není zase tak těžké ho oklamat. Stačí, aby si padouch nechal narůst knír, posadil si sombrero do čela a celník ho nemá šanci poznat. Poté, co vyloupí banku, nalepí si celník na zeď i jeho podobiznu s knírem. Jenže on si příště vezme brýle, knír promění v plnovous o opět projde hranicí jako bezúhonný občan. Bohužel zhruba tak fungují klasické antiviry. Jejich účinnost detekce hrozeb se odhaduje zhruba na 40 %.

Kromě antivirového programu by nás před útoky hackerů měl chránit také firewall. Ten filtruje komunikaci mezi počítačem a internetem. Pokud si uvědomujete riziko kybernetických zločinů, bezpochyby používáte kvalitní firewall i ve vaší firemní síti. Problém nastává mimo vaši síť. Jakmile se kdokoli z pracovníků připojí k internetu třeba doma nebo v kavárně, veškerá ochrana firewallu vám není nic platná.

Dokážete si ohlídat každé zařízení?

Většina moderních firem přitom pracuje velmi flexibilně. Zatímco dříve neměli zaměstnanci přístup k datům odjinud než ze své kanceláře, dnes vyřizují pracovní e-maily z domova, z notebooku na schůzkách a školeních nebo je píší na mobilu při cestě do práce. Podobné to je s přihlašovacími údaji do interních serverů. Již předloni odhadla společnost pro datovou analýzu Global Web Index, že každý člověk vlastní v průměru 3,64 zařízení připojených k internetu. Jak v takovém chaosu účinně zabezpečit firemní data?

Základ je komplexní ochrana dat. Klasický antivir dnes nestačí. Je nutné ho doplnit o bezpečnostní nástroje, jako je šifrování pevného disku, řízení spuštěných aplikací, webových stránek či médií (USB karty či CD), ochrana internetového prohlížeče a mnoho dalších funkcí. Kromě toho bezpečnostní nástroje nabízejí tzv. behaviorální monitoring – sledují dění na vašem počítači a hlídají, zda se zde neodehrává něco neobvyklého. To už není celník na mexické hranici, nýbrž pouliční kamery s vysokým rozlišením a schopností detekce obličejů.

Kombinace mnoha bezpečnostních prvků zajišťuje nejlepší dostupnou ochranu. Vlastně je to podobné s jako neprolomitelnými dveřmi. Kvalitní zámek je dobrý základ. Ale pro opravdovou jistotu, že se do domu nikdo nevloupá, by měly mít také zajištění před vysazením, prokopnutím a rozbitím palicí či sekerou. Teprve tehdy víte, že je zloděj nepřekoná silou, technikou ani šikovnýma rukama.

Ochrana na každé síti

Ideální doplněk pak představuje program Check Point Capsule Cloud. Umožní vám nastavit si stejná pravidla pro všechny počítače, které mají přístup do firemních sítí. Každé zařízení pak připojuje k firewallu umístěném v cloudu. To jednoduše řečeno znamená, že počítač chrání firewall stejně účinně, jako byste byli seděli ve své kanceláři.  Kromě toho poskytuje ochranu před útoky, kontrolu přístupů k webovým aplikacím, nebezpečným stránkám a chrání vás před neznámými hrozbami nebo před zneužitím počítače.

S vaším antivirovým řešením se přitom nehádá. Naopak se ideálně doplňují. Berte to od nás jako bezplatný bezpečnostní tip – chcete-li zlepšit ochranu vašich počítačů mimo sídlo vaší firmy, Check Point Capsule Cloud je jednoduché, spolehlivé a cenově příznivé řešení!

Chcete být chráněni i když zrovna nepracujete z kanceláře? Připravíme řešení přímo pro vaši společnost. Napište nám.

člen představenstva MENZO, a.s.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Co se tu dočtu?

  CyberCafé představuje místo, kde se dozvíte pravdu a realitu o IT bezpečnosti. Zabýváme se aktuální problematikou, tím, co společnosti/naše zákazníky nejvíce trápí a co řeší. Rádi s vámi budeme diskutovat o všem, co vás v oblasti IT bezpečnosti zajímá. Nechte se inspirovat našimi články. Přejeme příjemné čtení...

 • Nejčtenější příspěvky
 • MENZO, a.s.

  „Pojďme dělat securitu společně“ není pouze naše motto, je to každodenní výzva pro nás i naše zákazníky. Naším cílem je nejenom dodat řešení problému, ale především s vámi vše projít a vysvětlit. Bezpečnost se nedá koupit, bezpečnost se musí dělat, proto je pro nás důležité, abyste porozuměli, co a proč jsme udělali!
  Pracovníci MENZA mají více než 10 let zkušeností v oblasti IT bezpečnosti. Pomáháme vám řešit otázky moderní informační bezpečnosti.

 • 17 KROKŮ K OVĚŘENÍ BEZPEČNOSTI VAŠEHO WEBU

  Stáhněte si ZDARMA - 17 kroků, jak dramaticky zvýšit bezpečnost vaší webové stránky a nenechte hackery hatit vaše úsilí a vydělávat na vašich webových stránkách.

  Vaše osobní údaje (e-mailová adresa, jméno) jsou u nás v bezpečí a budeme (MENZO, a.s.) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání TIPŮ a dalších užitečných materiálů z IT bezpečnosti (max. 1 měsíčně). Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko Odhlásit se v každém zaslaném e-mailu. Zásady zpracování osobních údajů Zásady zpracování osobních údajů
 • CHCI DOSTÁVAT INFORMACI O NOVÉM ČLÁNKU NA BLOGU
  Vaše osobní údaje (e-mailová adresa, jméno) jsou u nás v bezpečí a budeme (MENZO, a.s.) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání TIPŮ a dalších užitečných materiálů z IT bezpečnosti (max. 1 měsíčně). Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko Odhlásit se v každém zaslaném e-mailu. Zásady zpracování osobních údajů Zásady zpracování osobních údajů Zásady zpracování osobních údajů