Proč se chránit mimo firemní síť?

„Antivirus je mrtvý.“

To prohlásil už před čtyřmi lety Brian Dye, top manažer americké společnosti Symantec. Ta přitom vyvíjí jeden z nejúspěšnějších antivirových programů Norton. Říkáte si, proč by si takovými slovy pod sebou podřezával větev?

Tradiční antivirus zkrátka není dobrý ochránce. Můžete si ho představit jako celníka na mexicko-americké hranici v době kovbojů. Na zdi má sice plakát s podobiznou padoucha, kterého nesmí pustit za závoru, ovšem není zase tak těžké ho oklamat.

Stačí, aby si padouch nechal narůst knír, posadil si sombrero do čela a celník ho nemá šanci poznat. Poté, co vyloupí banku, nalepí si celník na zeď i jeho podobiznu s knírem.

Jenže on si příště vezme brýle, knír promění v plnovous o opět projde hranicí jako bezúhonný občan. Bohužel zhruba tak fungují klasické antiviry. Jejich účinnost detekce hrozeb se odhaduje zhruba na 40 %.

Jak se tedy chránit?

Kromě antivirového programu by nás před útoky hackerů měl chránit také firewall. Ten filtruje komunikaci mezi počítačem a internetem. Pokud si uvědomujete riziko kybernetických zločinů, bezpochyby používáte kvalitní firewall i ve vaší firemní síti.

Problém nastává mimo vaši síť. Jakmile se kdokoli z pracovníků připojí k internetu třeba doma nebo v kavárně, veškerá ochrana firewallu vám není nic platná.

Dokážete si ohlídat každé zařízení?

Většina moderních firem přitom pracuje velmi flexibilně. Zatímco dříve neměli zaměstnanci přístup k datům odjinud než ze své kanceláře, dnes vyřizují pracovní e-maily z domova, z notebooku na schůzkách a školeních nebo je píší na mobilu při cestě do práce.

Podobné to je s přihlašovacími údaji do interních serverů. Již předloni odhadla společnost pro datovou analýzu Global Web Index, že každý člověk vlastní v průměru 3,64 zařízení připojených k internetu.

Jak v takovém chaosu účinně zabezpečit firemní data?

Základ je komplexní ochrana dat. Klasický antivir dnes nestačí. Je nutné ho doplnit o bezpečnostní nástroje, jako je šifrování pevného disku, řízení spuštěných aplikací, webových stránek či médií (USB karty či CD), ochrana internetového prohlížeče a mnoho dalších funkcí.

Kromě toho bezpečnostní nástroje nabízejí tzv. behaviorální monitoring – sledují dění na vašem počítači a hlídají, zda se zde neodehrává něco neobvyklého. To už není celník na mexické hranici, nýbrž pouliční kamery s vysokým rozlišením a schopností detekce obličejů.

Kombinace mnoha bezpečnostních prvků zajišťuje nejlepší dostupnou ochranu. Vlastně je to podobné s jako neprolomitelnými dveřmi. Kvalitní zámek je dobrý základ. Ale pro opravdovou jistotu, že se do domu nikdo nevloupá, by měly mít také zajištění před vysazením, prokopnutím a rozbitím palicí či sekerou. Teprve tehdy víte, že je zloděj nepřekoná silou, technikou ani šikovnýma rukama.

Ochrana na každé síti

Ideální doplněk pak představuje Bezpečnostní štít. Umožní vám nastavit si stejná pravidla pro všechny počítače, které mají přístup do firemních sítí. Každé zařízení se pak připojuje k firewallu umístěném v cloudu.

To znamená, že počítač je chráněn firewallem stejně účinně, jako byste seděli ve své kanceláři a připojovali se na prověřenou bezpečnou síť. Kromě toho poskytuje ochranu před útoky, kontrolu přístupů k webovým aplikacím, nebezpečným stránkám a chrání vás před neznámými hrozbami nebo před zneužitím počítače.

S vaším antivirovým řešením se přitom nehádá. Naopak se ideálně doplňují. Berte to od nás jako bezpečnostní tip – chcete-li zlepšit ochranu vašich počítačů mimo sídlo vaší firmy, Bezpečnostní štít je jednoduché, spolehlivé a cenově příznivé řešení.

Ochrana pro mobilní telefony

Dnes už používáme telefon častěji než počítač a také na něm děláme ty stejné úkony. Ať už pracovní, nebo soukromé. Pokud chcete komplexně ochránit svůj telefon, doporučujeme aplikaci SandBlast Mobile. Více o ní si přečtěte tady.

Chcete být chráněni i když zrovna nepracujete z kanceláře? Navrhneme řešení pro vaši společnost. Napište nám.

člen představenstva MENZO, a.s.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů