Vzdělání – nejlepší dar do života

 „Uklízet barák, ve kterém jsou děti, je jako čistit si zuby, zatím co jíte Fidorku.“ – internet

Zkuste si to! Vezměte si čokoládovou tyčinku, jezte ji a do toho si zkuste vyčistit zuby! Nejde to? Přijde vám to jako zbytečná práce? Jaký smysl má dělat práci, kterou všichni ostatní bojkotují?

Velmi oceňuji, pokud se zajímáte o kybernetickou bezpečnost. (To jsou velká slova, já vím.) Pro mě označují snahu přemýšlet o bezpečnosti jako o komplexním tématu. Nikoliv snahu řešit jednotlivé problémy nákupem technologií, jako je tomu u IT bezpečnosti.

Dokonce oceňuji snahu lidí i společností, které nějakým způsobem budují alespoň IT bezpečnost – lepší než vůbec nic. Jenže budovat obranu tam, kde je dům plný sabotérů, to je práce pro Sysifa nebo jeho krevní skupinu.

A přesně to se děje.

Představuji si, jak kolem hradu kopete příkop a na konci dne zjistíte, že ho někdo půlku zaházel (protože potřeboval přejít), jiný si tam udělal lávku. A v případě obléhání, pokud jste byli dostatečně důslední a příkop udrželi funkční, vám pak několik lidí spustí padací most, otevře bránu, zvedne mříž (třeba proto, že viděl, že si před hradem opékají maso a nabízeli mu ho, kdežto na hradě je maso nedostatkové zboží).

Zabít je málo… (Ale to už nejspíš nestihnete – jednak vás určitě předeženou útočníci a druhak se jen o chvíli později dostanou k vám.)

Takže co s tím?

Jak přimět lidi, aby se nechovali jako hlupáci nebezpeční sobě i svému okolí?

Jak si je naklonit?

Navrhuji dát jim FIREMNÍ BONUS.
Proškolte je na základy kybernetické bezpečnosti. Naučte je takové, které využijí i ve svém osobním životě. Jsou to např.:

  • Jak rozpoznat podvodný email,
  • jak vytvářet bezpečná hesla,
  • jaká jsou rizika sdílení informací na sociálních sítích, atd.

POZOR!
Neříkejte jim, že jsou to věci, které by měli používat v práci. Prostě jim dejte dárek, který ochrání jejich bankovní účty, čísla kreditních karet, byty před zloději a fotky rodiny, které mají na svém nezálohovaném počítači. Ideální je neformální předání, osobní přístup.

Krása takového bonusu je v tom, že když doma neotevřou každou pitomost a nebudou zuřivě otevírat odkazy, které vedou na podivuhodné adresy v internetu, nebudou to dělat ani v práci.

Co jim ale určitě řekněte je, že v případě, že mají jakékoliv podezření, ať se na vás nebojí obrátit. Že jste ve firmě pro ně a rád jim věci ukážete (třeba že stačí najet nad odkaz a ukáže se, kam vede, aby si mohli rozmyslet, jestli kliknou), protože jen tak získáte jejich důvěru.

Buďte hodní na kolegy a nenechte je reagovat na SMSky doručující balíčky, které si neobjednali, instalovat si aplikace České Pošty, případně novou bankovní aplikaci, vybírat peníze v prvním internetovém bankomatu (funguje jako Rohlík.cz! Zadáte údaje z kreditky a peníze Vám dovezou až domů!).

Pomozte jim vyhnout se stáhnutí ransomware, šířit spam nebo být součástí botnetu. Když už se jim něco stane, ať mají to nejcennější (daně, rodinné fotky, dokumentaci ke koníčkům a oblíbené záložky z prohlížeče) někde zálohované, aby mohli počítač kdykoliv smazat a znovu nainstalovat bez obav.

Zaměstnanci se vám odvděčí tím, že budou přemýšlet nad tím, co dělají i v práci.

Dopřejte jim ještě dnes dárek, který ochrání je i vaši firmu.

Objednejte si školení IT bezpečnosti.

Táta a nadšenec. Pokud se nevěnuje informační bezpečnosti a IT bezpečnosti v práci, nejspíš ho najdete doma s rodinou. K IT bezpečnosti se dostal náhodou v roce 2010, od té doby se systematicky vzdělává a hledá nové podněty pro zlepšení zabezpečení zákazníků. Rád popularizuje kybernetickou bezpečnost na konferencích. Ve zbytcích volného času pomýšlí na Ironmana.
Komentáře